7 cech dobrej sali weselnej, czyli jak wybrać idealną salę na wesele

Sala weselna po prostu musi być idealna. W przypadku wyboru sali na wesele każdy szczegół ma znaczenie, ponieważ coś, co wydawało Ci się nieistotne może zupełnie zepsuć całą zabawę, a co za tym idzie atmosferę Twojego wesela. A przecież zależy Ci, żeby ten dzień był naprawdę wyjątkowy. 


1. Sala na wesele powinna być odpowiedniej wielkości.

Idealnie, żeby była po prostu w sam raz, ani za duża ani za mała. Paradoksalnie, lepiej sprawdzi się nieco mniejsza, ponieważ część gości weselnych będzie bawiło się na parkiecie, podczas gdy inni będą spędzali czas przy stołach. Jednak upychanie zbyt wielu gości do zbyt małej sali (praktyka, którą cały czas stosują niektóre domy weselne) też nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Dobrze by było wiedzieć ile mniej więcej osób będzie bawiło się na Twoim weselu, żeby dobrać odpowiednią wielkość sali.

2. Układ sali weselnej ma znaczenie

Zobacz w jaki sposób ustawione są stoły, zapytaj czy można nieco zmienić układ i przemeblować wszystko tak, żeby idealnie pasowało.

Koniecznie sprawdź, czy między stolikami można swobodnie przejść.

Zastanów się w jaki sposób chcesz udekorować salę na Twoje wesele i czy układ pozwala na taką dekorację weselną, jaką sobie wymarzysz.

Dowiedz się także o dodatkowe koszty udekorowania sali, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki jeśli o coś nie dopytasz na początku.

3. Lokalizacja sali na wesele to trudny wybór

Zwykle chcesz, żeby Twoje wesele odbyło się w pięknym miejscu. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym otoczeniu, na przykład w górach czy nad jeziorem, może okazać się, że odległość od kościoła czy urzędu stanu cywilnego sprawi, że część gości nie będzie w stanie dotrzeć na Twoje wesele. Dodatkowo im większa ta odległość, tym większe dodatkowe koszty, z którymi musisz się liczyć, takie jak koszty transportu gości na przykład taksówkami czy wynajętym busem.

Z kolei jeśli wybierzesz dom weselny zlokalizowany tuż obok urzędu lub kościoła, okoliczne widoki mogą nie być “jak z bajki”. W przypadku lokalizacji warto przemyśleć jakie dodatkowe atrakcje dla gości weselnych przewidujesz, bo w zależności od tego bardziej uzasadniony może być jeden z tych wyborów.

Niezwykle ważnym aspektem podczas wybierania idealnej sali na wesele jest fakt, czy na zewnątrz znajduje się parking, czy jest jakiś ogródek lub inne miejsce które mogłoby stanowić dodatkową atrakcję dla gości.

4. Obsługa podczas wesela jest bardzo ważna

Idealnie by było, gdyby na 10 gości był do Waszej dyspozycji jeden kelner. Jednak większość domów weselnych nie zapewni Ci tego. Absolutne minimum, poniżej którego nie powinnaś schodzić to 4-5 osób na 100 gości. Dobrze by było porozmawiać zawczasu z osobami, które będą obsługiwać Twoje wesele, żeby zorientować się chociaż wstępnie czego możesz się po obsłudze spodziewać. Obsługa podczas wesela powinna być miła, uśmiechnięta i uczynna, sprawdź więc przynajmniej na tyle, na ile to możliwe, czy sala, na której zamierzasz bawić się na swoim weselu jest obsługiwana przez takich właśnie kelnerów.

5. Menu weselne, czyli jak trafić do serc gości przez żołądek

Menu na weselu to Twoje być albo nie być. Jeśli jedzenie okaże się niesmaczne, zimne, albo byle jakie, goście będą wspominać je bardzo długo. Jednak nie o takie wspomnienia Ci chodzi. Dlatego wybierając catering weselny zadbaj o to, żeby jedzenie było naprawdę smaczne, żeby była możliwość dostarczenia również posiłków dla wegetarian czy osób z nietolerancjami pokarmowymi, a także, żeby jedzenie wyglądało wyjątkowo.

Zapytaj ile i jakich dań możesz się spodziewać, zapytaj o to w jakiej kolejności będą podawane, czy i ile dopłacisz za napoje. Koniecznie skosztuj jedzenia, jeśli masz taką możliwość. To element wesela, który na prawdę nie może zawieść.

6. Parkiet, akustyka, klimatyzacja

Takie szczegóły mogą Ci się początkowo wydawać mało istotne. Jednak jeśli chcesz, żeby goście na Twoim weselu przetańczyli całą noc, najlepiej sprawdzi się drewniany parkiet w dobrze nagłośnionej i klimatyzowanej sali. Dobrze, żeby parkiet nie był zbyt śliski, bo na pewno nie chcesz, żeby zabawa skończyła się jakimś wypadkiem. Nawet, jeśli Twoje wesele nie będzie odbywać się w środku lata pamiętaj, że kiedy na sali weselnej znajdzie się mnóstwo tańczących osób, klimatyzacja może okazać się niezbędna. Niestety, klimatyzacja nie jest nadal standardem wielu domów weselnych, musisz więc o nią dopytać. Warto poprosić o włączenie klimatyzacji, żeby przetestować czy rzeczywiście działa.

7. Ile kosztuje idealna sala na wesele?

Pieniądze szczęścia nie dają, ale idealna sala na wesele może kosztować niemało. Cena w przypadku wyboru takiej sali jest więc również bardzo ważnym aspektem. Żeby uniknąć rozczarowania dowiedz się koniecznie co obejmuje cena, ponieważ często w opłaty “za osobę” nie wlicza się dodatkowych elementów, które ostatecznie mogą urosnąć do całkiem sporej kwoty. Te dodatkowe elementy to na przykład: “opłata korkowa”, dodatkowe napoje, owoce, tort.

Na koniec bardzo ważne, żeby wszystko, co ustalisz spisać w odpowiednią umowę. Na pewno muszą się w niej znaleźć takie punkty, jak precyzyjne określenie ceny za wynajęcie sali weselnej, w jakich godzinach wynajmujecie salę na wesele, jakie usługi zawarte są w cenie a za jakie trzeba dodatkowo zapłacić. Warto zapisać w umowie kto i jaką odpowiedzialność ponosi za ewentualne szkody wyrządzone przez uczestników wesela, a także zabezpieczyć się na wypadek, gdyby któraś ze stron zmieniła zdanie krótko przed zaplanowanym terminem wesela, albo z przyczyn losowych wesele nie mogło odbyć się w tej właśnie sali. Im więcej szczegółów znajdzie się w umowie tym lepiej. Będziecie mogli spać spokojnie w oczekiwaniu na ten wyjątkowy dzień.

Powodzenia!

Podziel się tym!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Łukasz Kocur <span>Właściciel</span>

Łukasz Kocur Właściciel

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zapisz się na newsletter

Sprawdź kategorię:

Kategorie
To też Cię zainteresuje:

Catering od zadań specjalnych

Mała impreza rodzinna. Komunia. Konfirmacja. Wesele. Bankiet na kilkaset osób. Impreza plenerowa na 4500 osób. Co łączy te wszystkie przyjęcia? Z każdego z nich nikt nie może

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą